Založ si blog

Jilemnického ulica a jej vyhliadky

Každý z nás s ňou má skúsenosti. Málokto ju chváli. Rovný úsek cesty od nadjazdu po križovatku pri Martimexe má veľmi zlú reputáciu….

 

Reťaz áut

Trend, nie len v našom meste je jasný: intenzita dopravy sa každým rokom zvyšuje. Stúpa počet áut tak obyvateľov, tak aj ľudí, dochádzajúcich za prácou z alebo do blízkeho, či vzdialenejšieho okolia. Najmä v špičkách, predovšetkým v rannej, by bez asistencie príslušníkov mestskej polície nebolo možné prejsť z jednej strany na druhú. Netrpezliví chodci i vodiči nevedia nájsť symbiózu. Častokrát sme svedkami, že chodci, či cyklisti riskujú tesný prechod medzi autami. Častokrát sme svedkami, že kým v jednom jazdnom pruhu auto zastane, v druhom ho obehnú aj tri. Dokonca, raz som bol svedkom, ako vodič obiehal auto polície. Na prechode bola matka s dvomi deťmi… našťastie nestihli prejsť k druhému pruhu.

 

A predsa sa krúti… dokedy?

O kruháči sa pomaly tvoria vtipy ako o vojskách RVHP v ČSSR. Jednotka dočasnosti = jeden furt. Kruhová križovatka bola dočasným riešením pre obsluhu nového hypermarketu medzi Košútmi 1 a 2. Dnes sa verejnosť pýta, aká vlastne bola dohoda medzi obchodným reťazcom, mestom a správcom komunikácie a či boli tieto dohody naplnené. Možno je na čase, aby mesto dostálo svojmu prívlastku „transparentné“, a povedalo, čo je na papieri. No to nie je jediný problém. Dvadsiate narodeniny oslavuje návrh komunikácie obchádzajúcej mesto poza Košúty a Sever. Áno, jej účel i rozsah sa časom menil. Dnes je to len obslužná komunikácia s omedzením nákladnej dopravy. Zatiaľ každý návrh ale ráta s napojením na Jilemnického zhruba v mieste nešťastnej križovatky. Ako? Kruháčom? Svetelnou križovatkou? Bude cesta pokračovať na Pltníky? Zrejme ťažko navrhnúť tvar trvalej križovatky bez nejakej ustálenej podoby návrhu (trasovanie, veľkosť, časový rámec) východného okruhu. A bude vôbec? Na spadnutie je riešenie, ktorým sa VUC zaoberala už v roku 2011: uviesť cestu do pôvodného stavu

 

Nová výstavba, nové autá

Áno, v meste sa bude stavať. Niektorí sú spokojní, iní nie. Do nedávna bol aktuálny návrh novej individuálnej výstavby, známy ako Martinské terasy. Ich zatiaľ jediným napojením malo byť práve na Jilemnického ulicu, križovatkou Severná – Kozmonautov. Križovatkou, kde denne pískajú gumy pri dobrzďovaní a prudkých štartoch. Našťastie, aj vďaka vlne odporu staviteľ vo fáze odvolania voči rozhodnutiu o umiestnení stavby stiahol svoje podanie. Zatiaľ.

 

Rovnica s viacerými neznámymi. Má riešenie?

Dúfam, že áno. V záujme zvýšenia bezpečnosti nás všetkých. Čiastkových riešení je viac:

1. Jednoduché rešpektovanie dopravných predpisov. Každým. Najväčšiu silu majú vodiči, rútiaci sa neprimeranou rýchlosťou, nerešpektujúci stojacie autá. No i chodci a cyklisti križujuci cestu mimo prechod, či tesne pred autami

2. Znížením intenzity dopravy. Tu vidím dve cesty. Jedna je povedať si, čo by z hľadiska intenzity spôsobil východný okruh. Pomohol by? Ako veľmi a na ako dlho? Druhá je motivovať ľudí, aby autá nechali doma. V Žiline sa celkom ujal bike sharing. No a samozrejme zatraktívniť MHD pre súčasných vodičov. Propagáciou, akciami. Menej áut na cestách by malo mnoho výhod

3. Bezpečnostné prvky, drobné riešenia. Možno by pomohli vyvýšené prechody pre chodcov, ktoré by spomalili vodičov. Z úst poslancov MsZ zaznelo aj krajné riešenie – svetelná signalizácia. Plynulosti premávky by možno pomohlo posunutie zastávky Zdravotné stredisko na juh a zapustenie do chodníka.

4. Kompletné riešenie cesty. Z dlhodobého hľadiska sa táto cesta zrejme nevyhne kompletnej zmene. Je ale otázka, ako tá zmena bude vypadať. Či nájdu zainteresovaní spoločnú rec, ale aj finančné zdroje na rekonštrukciu celého úseku od Campa po Martimex.

 

Nech sa udeje čokoľvek, ostáva veriť, že prvé kroky budú čoskoro. Inak nám Jilemnického ulica bude ďalej strpčovať život… a ohrozovať nás na životoch

 

 

Otvorený list mestskému zastupiteľstvu v Martine

12.11.2019

So súhlasom pisateľa zverejňujem nasledujúci list mestskému zastupiteľstvu v Martine: Vážený pán primátor, Vážená pani poslankyňa, Vážený pán poslanec, Tento víkend si pripomíname viac »

Na Martinské terasy poza bučky?

30.09.2019

Nie tak dávno som písal o tom, že po vlne odvolaní staviteľ stiahol žiadosť o územné konanie na umiestnenie Martinských terás. Dôvod na tento ťah nie je známy. Či už to bolo práve kvôli viac »

O škole a autíčkach(v Košútoch 1)

12.09.2019

Skončilo sa to krásne obdobie, plné slnka, oddychu a nových zážitkov, zvané letné prázdniny. Deti opäť zasadli do školských lavíc.. čím ďalej, tým častejšie priamo z auta. Prázdniny viac »

Ukrajina, Su-27, stíhačka

Izrael uskutočnil raketové nálety v Sýrii

20.11.2019 07:59

O 01.20 hodine (00.20 SEČ) v stredu, vypálili izraelské stíhačky rakety na niekoľko cieľov v okolí Damasku.

andrej Danko

Danko by namiesto cigariet zdanil internetové giganty

20.11.2019 07:23

Nízke dane on-line gigantov rozhádali šéfa parlamentu s ministrom financií. Danko nazval analytikov rezortu financií "drzými a nekompetentnými“.

Militanti Islamského džihádu

Pentagon: IS využil stiahnutie vojsk USA zo severu Sýrie a tureckú inváziu

20.11.2019 07:22

V dlhodobom horizonte sa IS "pravdepodobne pokúsi získať kontrolu nad niektorými sýrskymi mestami a zvýšiť svoj globálny vplyv".

Americký prezident Donald Trump

Trump poprel, že jeho nečakané vyšetrenie súvisí so zdravotnými problémami

20.11.2019 06:50

Odmietol pritom spôsob, akým o jeho vyšetrení informovali médiá, ako aj špekulácie o tom, že má zdravotné problémy.

satakieli

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 15326x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu

Kategórie