Založ si blog

Jilemnického ulica a jej vyhliadky

Každý z nás s ňou má skúsenosti. Málokto ju chváli. Rovný úsek cesty od nadjazdu po križovatku pri Martimexe má veľmi zlú reputáciu….

 

Reťaz áut

Trend, nie len v našom meste je jasný: intenzita dopravy sa každým rokom zvyšuje. Stúpa počet áut tak obyvateľov, tak aj ľudí, dochádzajúcich za prácou z alebo do blízkeho, či vzdialenejšieho okolia. Najmä v špičkách, predovšetkým v rannej, by bez asistencie príslušníkov mestskej polície nebolo možné prejsť z jednej strany na druhú. Netrpezliví chodci i vodiči nevedia nájsť symbiózu. Častokrát sme svedkami, že chodci, či cyklisti riskujú tesný prechod medzi autami. Častokrát sme svedkami, že kým v jednom jazdnom pruhu auto zastane, v druhom ho obehnú aj tri. Dokonca, raz som bol svedkom, ako vodič obiehal auto polície. Na prechode bola matka s dvomi deťmi… našťastie nestihli prejsť k druhému pruhu.

 

A predsa sa krúti… dokedy?

O kruháči sa pomaly tvoria vtipy ako o vojskách RVHP v ČSSR. Jednotka dočasnosti = jeden furt. Kruhová križovatka bola dočasným riešením pre obsluhu nového hypermarketu medzi Košútmi 1 a 2. Dnes sa verejnosť pýta, aká vlastne bola dohoda medzi obchodným reťazcom, mestom a správcom komunikácie a či boli tieto dohody naplnené. Možno je na čase, aby mesto dostálo svojmu prívlastku „transparentné“, a povedalo, čo je na papieri. No to nie je jediný problém. Dvadsiate narodeniny oslavuje návrh komunikácie obchádzajúcej mesto poza Košúty a Sever. Áno, jej účel i rozsah sa časom menil. Dnes je to len obslužná komunikácia s omedzením nákladnej dopravy. Zatiaľ každý návrh ale ráta s napojením na Jilemnického zhruba v mieste nešťastnej križovatky. Ako? Kruháčom? Svetelnou križovatkou? Bude cesta pokračovať na Pltníky? Zrejme ťažko navrhnúť tvar trvalej križovatky bez nejakej ustálenej podoby návrhu (trasovanie, veľkosť, časový rámec) východného okruhu. A bude vôbec? Na spadnutie je riešenie, ktorým sa VUC zaoberala už v roku 2011: uviesť cestu do pôvodného stavu

 

Nová výstavba, nové autá

Áno, v meste sa bude stavať. Niektorí sú spokojní, iní nie. Do nedávna bol aktuálny návrh novej individuálnej výstavby, známy ako Martinské terasy. Ich zatiaľ jediným napojením malo byť práve na Jilemnického ulicu, križovatkou Severná – Kozmonautov. Križovatkou, kde denne pískajú gumy pri dobrzďovaní a prudkých štartoch. Našťastie, aj vďaka vlne odporu staviteľ vo fáze odvolania voči rozhodnutiu o umiestnení stavby stiahol svoje podanie. Zatiaľ.

 

Rovnica s viacerými neznámymi. Má riešenie?

Dúfam, že áno. V záujme zvýšenia bezpečnosti nás všetkých. Čiastkových riešení je viac:

1. Jednoduché rešpektovanie dopravných predpisov. Každým. Najväčšiu silu majú vodiči, rútiaci sa neprimeranou rýchlosťou, nerešpektujúci stojacie autá. No i chodci a cyklisti križujuci cestu mimo prechod, či tesne pred autami

2. Znížením intenzity dopravy. Tu vidím dve cesty. Jedna je povedať si, čo by z hľadiska intenzity spôsobil východný okruh. Pomohol by? Ako veľmi a na ako dlho? Druhá je motivovať ľudí, aby autá nechali doma. V Žiline sa celkom ujal bike sharing. No a samozrejme zatraktívniť MHD pre súčasných vodičov. Propagáciou, akciami. Menej áut na cestách by malo mnoho výhod

3. Bezpečnostné prvky, drobné riešenia. Možno by pomohli vyvýšené prechody pre chodcov, ktoré by spomalili vodičov. Z úst poslancov MsZ zaznelo aj krajné riešenie – svetelná signalizácia. Plynulosti premávky by možno pomohlo posunutie zastávky Zdravotné stredisko na juh a zapustenie do chodníka.

4. Kompletné riešenie cesty. Z dlhodobého hľadiska sa táto cesta zrejme nevyhne kompletnej zmene. Je ale otázka, ako tá zmena bude vypadať. Či nájdu zainteresovaní spoločnú rec, ale aj finančné zdroje na rekonštrukciu celého úseku od Campa po Martimex.

 

Nech sa udeje čokoľvek, ostáva veriť, že prvé kroky budú čoskoro. Inak nám Jilemnického ulica bude ďalej strpčovať život… a ohrozovať nás na životoch

 

 

O škole a autíčkach(v Košútoch 1)

12.09.2019

Skončilo sa to krásne obdobie, plné slnka, oddychu a nových zážitkov, zvané letné prázdniny. Deti opäť zasadli do školských lavíc.. čím ďalej, tým častejšie priamo z auta. Prázdniny viac »

Marketing a là mesto Martin

02.07.2019

Ako som už vo svojom blogu písal, mesto Martin spustilo online dotazník o spokojnosti cestujúcich so službami MHD Martin. Môžeme viesť diskusiu o jeho kvalite, podobne ako o súbežnom dotazníku, viac »

Chystá mesto Martin dopravný podnik?

17.06.2019

V našom meste vznikla zaujímavá situácia. V nedávnom rozhovore pán primátor Danko zľahka nadškrtol investičný záujem kúpy nových autobusov. Ako reakcia na tento článok bol ako občianska viac »

tablet, výnosy, obchod, ekonomika, globalizácia, graf, hospodársky výsledok

Svet v roku 2040? Ovplyvní ho sedem hlavných trendov

15.09.2019 20:00

Za posledných 25 rokov mala globalizácia oveľa väčší vplyv na zníženie chudoby ako celá zahraničná pomoc bohatých krajín od 2. svetovej vojny.

bezpilotný, dron, global, hawk

Irak odmietol tvrdenia o tom, že drony zaútočili na Saudskú Arábiu z jeho územia

15.09.2019 19:04

K sobotňajším útokom dronmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí húsíovia.

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

satakieli

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 11804x
Priemerná čítanosť článkov: 1312x

Autor blogu

Kategórie