Testovanie: PCR versus antigén

14. novembra 2020, satakieli, Nezaradené

Ako všetci vieme, 23.-25. októbra sa uskutočnilo pilotné kolo celoplošného testovania na ochorenie Covid 19 tzv. antigénovými testami. O výsledkoch prieskumu zameraného na dobrovoľnosť účasti píšem tu.

Pán predseda vlády nám dookola podsúva testovanie týmito testami. Viacero domácich i zahraničných odborníkov však spochybňovalo tieto testy a spôsob ich využitia na Slovensku. Dokonca, slovenská realita vyvrátila aj štúdiu Motolskej nemocnice v Prahe, ktorá nezistila ani jeden prípad tzv. falošnej pozitivity, tj. že pozitívny výsledok antigénového testu bol vyvrátený negatívnym výsledkom PCR testu.

Možno by teda stálo za úvahu skúsiť malú štúdiu v tunajších krajoch. Po celoplošnom testovaní klesol počet PCR testov a to v niektorých dňoch až na polovičnú hodnotu. Ak sa vzorky odoberajú rovnakým spôsobom, čo nám bráni vybrať jeden deň, s relatívne nízkym počtom objednaných PCR vyšetrení a paralelne urobiť aj vyšetrenie antigénovými testami? Za jediný deň by sa získalo zhruba 10.000 vzoriek, čo je už z hľadiska štúdie zaujímavé množstvo. Zo získaných dát by sme už zásadnejším spôsobom mohli určiť spoľahlivosť týchto testov a následne význam ich použitia. Pretože na základe informácií to vypadá, že po testovaní antigénovými testami je stále medzi nami istý počet ľudí, ktorí dostali modrý certifikát a sú pozitívni a naopak, zdá sa, že napriek výsledkom štúdie z Motola je istý počet ľudí, ktorí boli po testovaní uzavretí do karantény napriek tomu, že podľa PCR testov by infekčný byť nemali.

Predpokladám, že po najväčšej logistickej operácii na našom území by takéto dvojité testovanie nemal byť závažný problém. A dvakrát testovaní občania by mohli dostať „bolestné“…..