Založ si blog

O divadlách, školách a kostoloch

Vedenie našej krajiny otvorilo kostoly, za prísnych hygienických opatrení. Ako veriaci môžem potvrdiť, že opatrenia si radšej sprísnime, aby sme sa vyhli konfrontáciám. Stalo sa presne to, čo sa dalo očakávať. Vyrojili sa rôzni ľudia, nie len na sociálnych sieťach, ale aj na portáloch celoštátnych médií, ktorí samozrejme riešia, že práve kostoly otvorené sú, kým kiná, divadlá, ale aj školy ešte majú svoje brány zavreté. Nuž, skúsme si dať dole klapky z očí a pozrime sa na problém racionálne.

Kinosály a divadelné sály su veľké miestnosti, ktoré sú bez možnosti vetrania. Veď… predstavme si v dnešných časoch kinosálu s oknom. Dýchateľný vzduch je riešený cez klimatizačné jednotky. Práve tieto sa považujú za rýchlych distribútorov vírusov. Čiže okrem zníženej kapacity sál, predstavenia by sa museli konať s vypnutými klimatizačnými jednotkami. Ja som filmový nadšenec a trpím zavretým kinom, avšak neviem si predstaviť, že by som mal niekde v multiplexe sedieť v rúšku a bez klimatizácie pri nejakom dvojhodinovom filme. Fakt nie. Preto je zrejme na mieste, ak sú tieto zavreté. Navyše, aj produkcia filmov je značne obmedzená pre hygienické dôvody. Ako sú na tom kostoly? Su to miestnosti s vysokými stropmi a oknami. Takže vetranie je zabezpečené. Sú to zväčša kamenné budovy, takže aj v najväčších horúčavách je tam relatívne príjemne. Navyše počet osôb je značne obmedzený, takže je tam stále svieži vzduch a malá možnosť prenosu (akejkoľvek) nákazy.

Dnes prevláda trend, aby sa namä mladšie deti vrátili do vzdelavacich zariadeni. Snaha o navrat deti do materskych škôl a prvého – druhého ročníka ZŠ má skôr ekonomický charakter ako vzdelávací. Prečo si to myslím? Keby išlo o vzdelávanie detí, tak nevidím dôvod začat deťmi od 5. Ročníka vyššie. Tieto deti vedia dodržať hygienické pravidlá, môžu vyučovací proces absolvovať v kľude, sú starší, organizmus lepšie zvládne kontakt so zvýšenou mierou dezinfekcie. Dokážu mať sociálnu interakciu aj bez kontaktu s kamarátom, či s učiteľom. Učebná látka je zložitejšia, vedomosti rodiča začínajú byť nedostatočné. Výukový deficit môže byť citeľnejší. Presne naopak ako u menších detí, najmä škôlkarov. Z hľadiska škôlkarov treba obmedziť kontakt s dezinfekčnými prostriedkami ako aj nosenie rúšok.Tam je naopak tlak ekonomický. Matky potrebujú plný príjem, štát sa potrebuje zbaviť OČR-iek, ktoré aj tak u mnohých meškajú, sociálna poisťovňa ich nedokáže tak rýchlo spracovať. Malé deti ale nemôžu ostat samé. Preto treba uvoľniť tento tlak a deťom umožniť ísť do škôlky. Otázne je, či sú zamestnávatelia pripravení uvítať do pracovného procesu tieto matky, alebo im bude štát poskytovať inú formu náhrady mzdy, čo bude zas administratívne náročné. Ak ide niekomu o vzdelávací proces, prečo sa teda nepýta, z akého dôvodu sa nemôžu vrátiť do škôl práve vyššie ročníky, ktorým vzdelávací proces objektívne chýba viac? A porovnanie s kostolmi? Tam chodia, teraz maximálne na 45 minút, dospelí ľudia, alebo rodiny s deťmi. Z hľadiska disciplíny pri dodržiavaní hygienických pravidiel je len nízka pravdepodobnosť, že ľudia akékoľvek nariadenie porušia.

Rovnaký problém je aj s otvorením vnútorných športovísk. Pohyb, vírenie vzduchu, hygiena. Opäť, jednoduchšie sa pravidlá dodržiavajú v kostole, kde ľudia sedia väčšinu času na svojom mieste a neprichádzajú do kontaktu povedzme s činkami, ktoré pred tým mal v ruke niekto iný.

Cirkvi a veriaci su ľahký a vďačný cieľ. Ale skôr ako teda budeme do niečoho vŕtať, skúsme sa zamyslieť: neotvára vláda a krízový štáb najmä to, čo je jednoduchšie otvoriť, a kde sa lepšie dodržiavajú hygienické pravidlá?

 

Bratislava zasadila mestu Martin ďalší §der. Kultúrny i ekonomický.

19.05.2020

Festival ochotníckych divadelných súborov Scénická žatva je európsky unikát. Je najstarším festivalom tohto druhu v Európe, v roku 2020 sa organizuje už jeho 98. ročník. Tento festival je úzko spätý s mestom Martin, kde vznikol, a kde s malou prestávkou našiel svoju domovskú scénu. Ako sam názov festivalu napovedá, koná sa vždy na konci augusta. Ako všetko, aj konanie [...]

Koronavírus a Slovensko – ako ďalej?

03.04.2020

Náš život ovplyvnil neviditeľný, tichý nepriateľ. Každý z nás sa s nim snaží bojovať, vládou počnúc, firmami pokračujúc a každou jednou domácnosťou nekončiac. Naša vláda prijala kvantum opatrení v prvom rade na zamedzenia šírenia vírusu a v posledných dňoch aj na zmiernenie ekonomických dopadov. Slováci vo všeobecnosti preukázali disciplínu pri plnení [...]

Otvorený list mestskému zastupiteľstvu v Martine

12.11.2019

So súhlasom pisateľa zverejňujem nasledujúci list mestskému zastupiteľstvu v Martine: Vážený pán primátor, Vážená pani poslankyňa, Vážený pán poslanec, Tento víkend si pripomíname veľké výročie: 30 rokov od vypuknutia Nežnej revolúcie. Je krásne, že v meste sa pri tejto príležitosti koná viacero akcií, ktorým si tento mílnik v dejinách pripomíname. [...]

Branislav Gröhling

Gröhling: Otvárame trh s učebnicami

04.06.2020 13:10

Pozrite si tlačovku.

Smer Robert Fico

Fico: Smer potrebuje zmeny a ja som na ne pripravený

04.06.2020 12:59

V Smere sa diskutuje o zmenách a budúcnosti strany.

North Korea Launch

KĽDR varovala, že zruší bilaterálnu vojenskú dohodu s Južnou Kóreou

04.06.2020 12:03

Severokórejskí utečenci a iní aktivisti vypúšťajú za hranice balóny s letákmi, ktoré kritizujú vládu Kim Čong-una.

Juraj Šeliga

Šeliga podáva podnet Čižnárovi pre zmenu kvalifikácie v prípade Jankovskej

04.06.2020 11:27

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podľa Šeligu zmenil kvalifikáciu tak, aby mohla Jankovská vyviaznuť s podmienkou.

satakieli

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 26349x
Priemerná čítanosť článkov: 1882x

Autor blogu

Kategórie