Založ si blog

160. výročie memoranda: všimli ste si?

V dňoch 6. a 7. júna 2021 sa konali v meste Martin oslavy dôležitého míľnika v dejinách Slovenska. Všimli ste si?

S trochou preháňania sa dá povedať, že Memorandum národa slovenského sa dá prirovnať k takým štátotvorným aktom, ako je Deklarácia nezávislosti v Spojených štátoch amerických. Na tento rok pripadlo už 160.výročie Stretnutia pod lipami v Turčianskom svätom Martine, kde bolo naše Memorandum spísané a prijaté. Mesto, Rada národnej kultúry v Martine, Matica slovenská a ďalší nezabudli na tento míľnik v histórii nášho národa a pripravili program. Ten začal v nedeľu pietnym aktom kladenia vencov na Národnom cintoríne, pokračoval v pondelok alegorickým sprievodom, i programom na Divadelnom námestí. Nebudem hodnotiť samotnú kvalitu programu. Vždy sa dá urobiť niečo lepšie, pútavejšie… Čo ma zaráža je propagácia. A to nie len programu samotného, ale samotných udalosti spred 160 rokov, ktoré sme si pripomínali. Prvu oficiálnu zmienku o príprave programu som zachytil počas priameho prenosu z Mestského zastupiteľstva, konaného 27.5.2021, kde sa pán poslanec Uherčík pýtal priamo vedenia mesta, či si všimli, že sa blíži výročie. Odpovedal samotný pán primátor s informáciou, že mesto plánuje dôstojný program osláv. Áno, program môžeme hodnotiť ako dôstojný. Ale dá sa tak hodnotiť aj záujem verejnosti? Prečo na oslavu prišla len hŕstka ľudí? Dôvodov vidím niekoľko.

 1. Povedomie o  samotnom akte spísania a prijatia Memoranda národa slovenského je u Slovákov len chabé. Mnohí o ňom počuli niekedy na dejepise či hodine slovenčiny, ale spomienky na t§to udalosť ostali hmlisté
 2. Vnímanie Matice slovenskej v súčasnosti je rozporuplné. Málokto vie, čo táto ustanovizeň v súčasnosti vykonáva. Spájajú sa s ňou skôr negatívne asociácie vďaka kontroverznému výkladu dejín najmä v období 2.svetovej vojny, napojenie na niektoré politické strany (najmä v 90.rokoch), ale aj kauzy ako zmiznutý Národný poklad. S tým súvisí aj negatívne vnímanie akejkoľvek akcie, ktorá má nejaký súvis s Maticou.
 3. Zlá, neskorá propagácia. Ako uvádzam vyššie, 11 dni pred začiatkom programu ani len poslanci MsZ nevedeli o tom, či a aký program sa chystá. Samotná propagácia sa obmedzila len na oficiálne profily mesta a jeho organizácii na sociálnych sieťach a pútačoch v centre mesta. Chýbala výraznejšia mediálna podpora nie len samotného podujatia, ale aj Memoranda ako udalosti s celoslovenským významom. Nezachytil som žiadny náznak propagácie za hranicami mesta a regiónu.
 4. Nevhodne zvolený deň hlavného programu pre verejnosť. Keďže s Memorandom sa spája dvojdnie – 6.-7. jún, hlavný program sa dal plánovať práve na nedeľu ako voľný deň. Začínať program v pondelok o 14:00 považujem z hľadiska prilákania verejného záujmu za kontraproduktívny.
 5. Malý záujem Martinčanov o udalosti tohto typu. Do istej miery to súvisí s bodom 2, ale prilákať obyvateľov nášho mesta na akcie bolo vždy náročnejšie. Odráža sa to nie len na účasti ľudí na verejných kultúrno-spoločenských akciách,  aj na záujme ľudí o veci verejné vo všeobecnosti. Stačí si pozrieť volebnú účasť v komunálnych voľbách.
 6. Postcovidová nálada a nedôvera voči verejným akciám. Ľudia po vyše roku útlmu spoločenského života sa musia do istej miery znovu naučiť navštevovať podobné podujatia. Chaotické a nie vždy jasné pravidlá usporiadania verejných akcií účasti nenapomáhajú. Na druhej strane je hlad po verejných akciách a v prípade lepšej propagácie by si našlo cestu do centra určite viac ľudí.

Čo je ale účelom tohto blogu? Nie kritizovať, ale vyzvať. Nepremárnime šancu na reparát. Bude viacero príležitostí, ale príde jedna mimoriadna . Tá bude o dva roky. V roku 1863 pri príležitosti 1000.výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda bola v Martine 4. augusta založená Matica slovenská. O dva roky teda budeme oslavovať 160.výročie založenia tejto inštitúcie. S prípravami ale treba začať už teraz.

 1. Od základu zmeniť povedomie ľudí o Matici slovenskej. Zrozumiteľne vysvetliť jej činnosť a funkciu v súčasnosti tak vrámci Slovenska, ako aj vo vzťahu k zahraničným Slovákom
 2. Budovať povedomie o historickej funkcii Matice ako jednom z dôležitých pilierov súčasného slovenského národa a Slovenskej republiky.
 3. Marketingovo pripraviť pôdu pre propagáciu a organizáciu osláv s podporou celoštátnych periodík a hlavne verejnoprávnej televízie. Zainteresovať čo najväčší okruh ľudí do príprav osláv i sprievodných akcií. Skúsiť prepojiť historickyý význam Matice so súčasnosťou.
 4. 4.august 2023 pripadne na piatok. Je treba zvážiť rozloženie osláv na piatok a sobotu tak, aby prilákali čo najväčší počet návštevníkov. Aby opäť tento míľnik v slovenskej histórii neoslavovali len desiatky ľudí.
 5. Vo všeobecnosti podnietiť v obyvateľoch nášho mesta väčší záujem o veci verejné.

Mesto Martin ako centrum národnej kultúry potrebuje resuscitovať. Oslavy Memoranda sú ďalšou premárnenou možnosťou. Ostáva veriť, že už najbližšiu príležitosť chytí mesto, Rada národnej kultúry, Matica slovenská i ďalší poriadne za pačesy a prebudí spiaci Martin k životu.

Súboj nemocníc: Rázsochy vs. Martin

22.03.2021

Univerzitná nemocnica Martin patrí každoročne k tým najlepším nemocniciam, či už podľa hodnotenia odborníkov, alebo podľa hodnotenia pacientov. V symbióze s nemocnicou v meste prekvitá aj Jesenského lekárska fakulta Univerzity Komenského, o ktorej kvalitách určite niet pochýb. Aj preto sa v Martine už štyri roky pracuje na projekte novej nemocnice na zelenej lúke, [...]

Aká bude MHD Martin po roku 2021?

19.02.2021

Jednou z nosných tém týchto týždňov v našom meste je nepochybne Mestská hromadná doprava. Do popredia sa dostala vďaka končiacej sa zmluve medzi mestom a súčasným prevádzkovateľom a potrebou riešiť otázku, kto nás bude v ďalších rokoch voziť do práce, školy, či za zábavou. MHD v Martine ale potrebuje viac. Potrebuje úvahu a diskusiu nie len o poskytovateľovi, [...]

Testy a hodnota za peniaze

05.02.2021

Celý svet sa už takmer rok morí s pandémiou ochorenia Covid 19. Niektoré štáty stavili na prísne opatrenia, iné naopak praktizujú voľnejší prístup. V ňom vynikajú najmä dve severské krajiny – Švédsko a Fínsko. A potom je tu malá krajina v srdci kontinentu, ktorá sa vydala vlastnou, unikátnou cestou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla zariskovať a staviť na [...]

Ide o Pravdu, Peter Pčolinský

Pčolinský v Ide o pravdu: Niektorí vyšetrovatelia NAKA sa utrhli z reťaze, mýlia si 'rozviazané ruky' so svojvôľou

17.06.2021 22:12

"Ak sa to potvrdia informácie SIS o manipulácií vyšetrovaní, všetkým musí byť jasné, že je to na pád vlády,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

očkovanie

EÚ musí využiť všetky dostupné vakcíny, radí EMA

17.06.2021 20:46

Členské štáty Európskej únie musia využiť v boji proti pandémii koronavírusu všetky dostupné vakcíny, radí EMA.

pocasie-18-6-2021

Ide do tuhého. Pri vysokých horúčavách dokonca o zdravie

17.06.2021 19:58

Teploty sa stupňujú, môžu sa už v piatok dostať na rekordné hodnoty. Meteorológovia varujú pred horúčavami. Zmiernia sa cez víkend?

Jaroslav Naď

Kyberútoky, hybridné operácie. Rusi sú podľa Naďa v tom na Slovensku veľmi aktívni

17.06.2021 18:49

Ruská federácia je na Slovensku veľmi aktívna v oblasti hybridných operácií či kyberútokov, tvrdí minister obrany Jaroslav Naď.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 44493x
Priemerná čítanosť článkov: 2225x

Autor blogu

Kategórie